Pomôžeme vám získať úľavu od bolesti u takých problémov ako je:
- – Komplexný regionálny bolestivý syndróm
- – Fantómová bolesť
- – Periférna neurogénna bolesť
- – Syndróm karpálneho tunela
Rozumieme bolesti?
Všetci sme sa už s bolesťou stretli a zažili ju v rôznych podobách a intenzitách. Najčastejšie je definovaná ako „nepríjemná zmyslová a emočná skúsenosť asociovaná s aktuálnym alebo potencionálnym poškodením tkaniva…“ (Marskey, Bogduk 1994)
Každý však vníma bolesť odlišne. Je to asi podobne ako s odtlačkami prstov. Tak ako nenájdeme ľudí s rovnakým odtlačkom prstov, tak nenájdeme dvoch ľudí, ktorý by vnímali bolesť rovnako.
Čo teda bolesť znamená?
Veľa ľudí stále verí tomu, že bolesť je úmerná poškodeniu. Ak máme poranenie, poškodenie, tak máme aj bolesť. Na pochopenie bolesti si musíme uvedomiť, že toto je mylný názor a že bolesť nie je priamym indikátorom poškodenia tkaniva. Už sa vám možno stalo, že na röntgene chrbtice ste mali nález a lekár konštatoval aké sú vaše kĺby opotrebované ale vás nič nebolelo? Máte poškodenie ale nemáte bolesť.
No mohla sa vám stať i opačná situácia. Sťažujete sa na pretrvávajúcu bolesť, navštívili ste mnohých odborníkov ale nič vám nezistili. Dokonca aj snímky nič nenasvedčujú. Vy však naďalej intenzívne vnímate bolesť a dokonca samotná predstava pohybu bolí.
Čo sa deje? O čo ide?
Nepríjemná bolestivá skúsenosť je odpoveďou nášho mozgu na to, či usudzuje, že sme „v stave ohrozenia“. Ak si popálime prst na horúcom predmete, bolesť ktorú následne pociťujeme nás vedie k reakcii. Vtedy nás bolesť chráni, je o nás postarané.
Ďalšia situácia je ak náš mozog vyhodnotí stav ako „mimo ohrozenia“. Vtedy aj napriek tomu, že kĺb je opotrebovaný, nebudeme pociťovať bolesť a výstup hore schodmi zvládneme bez ťažkostí.
Ak však mozog zhodnotí že sme „ v stave ohrozenia“, budeme bolesť pociťovať aj keď štrukturálne je všetko v poriadku. Vtedy sme sa na prvý pohľad ocitli naozaj v ťažkej situácii.
To či mozog našu situáciu vyhodnotí ako „stav ohrozenia“ záleží totiž na mnohých faktoroch. Informácie prichádzajú z rôznych smerov – z našich tkanív, orgánov ale aj z myšlienok, presvedčení, z nášho strachu, obáv či okolitého prostredia…
…i myšlienky sú nervové impulzy..
Mnoho výskumov už potvrdilo, že ak skutočne porozumieme bolesti tak zažijeme:
- – Zlepšenú kvalitu života
- – Zlepšený spánok
- – Zvýšime pravdepodobnosť, že budeme môcť opäť nastúpiť do práce
- – Naše obavy a znepokojenia sa zmiernia
- – Finančné výdavky na lieky proti bolesti sa znížia
- – Pocítime úľavu od bolesti
Záleží teda na tom, aby sme porozumeli bolesti. Príliš veľa ľudí žije s bolesťou.
Máme šancu nepatriť medzi nich.